„The Quality Update” – majowa aktualizacja algorytmu Google

„The Quality Update” – majowa aktualizacja algorytmu Google

Choć nie każdy dostrzegł zmiany, jakie zaszły w ostatnich dniach w wynikach wyszukiwania Google, okazuje się, że zmieniło się całkiem sporo. Google potwierdziło bowiem wprowadzenie aktualizacji o nazwie „The Quality Update”.

Na początku maja pojawiły się pierwsze głosy na temat dużych rotacji w wynikach wyszukiwania. Nie wszyscy jednak odnotowali zmiany większe, niż zwykle. Nie mogły to więc być zmiany związane z aktualizacją „Pingwin” lub „Panda”, ponieważ w ich przypadku zmiany są dostrzegane przez znacznie szersze grono wydawców stron. W związku z tym podejrzenia padły na efekt uboczny zmian w wyszukiwarce mobilnej, o której pisałem jakiś czas temu. Tymczasem sprawa jest już jasna. Serwisowi Search Engine Land Google potwierdziło wprowadzenie aktualizacji, którą roboczą nazwano „The Quality Update”, a także „Phantom”.

Szczegóły aktualizacji nie są na razie znane. Wiadomo tylko tyle, że nie jest to aktualizacja podobna do wspomnianych już wcześniej „Pingwina” i „Pandy”. Nowy update zaktualizował główny algorytm wyszukiwarki, a jego celem była przede wszystkim poprawa oceny jakości stron.

Niestety, nie podano więcej informacji na temat czynników branych pod uwagę przy tej aktualizacji. Zbyt mała ilość stron, które uległy tym zmianom sprawia, że trudno też jednoznacznie określić, co podczas tej atkualizacji powoduje spadki pozycji, a co wpływa na wzrosty.

Temat aktualizacji „Quality Update” pozostaje więc wciąż otwarty i postaram się go zaktualizować, gdy pojawi się więcej informacji na ten temat.

 

Aktualizacja 22.06.2015:

Nieco więcej na temat aktualizacji „Phantom” oraz obszarów, których dotyczyła, przedstawił na swoim blogu Paweł Gontarek :