Cena pozycjonowania – cennik usług
Podstawowym pytaniem, jakie zadają przedsiębiorcy zainteresowani pozycjonowaniem jest oczywiście: „a ile to kosztuje?„. Pytanie to jest oczywiste – w końcu inwestują w marketing internetowy własne pieniądze. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że cena pozycjonowania nie jest równa dla każdego.
Na koszt usługi składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyceny. Nawet najbardziej doświadczony specjalista SEO nie może w ciągu kilku sekund przygotować wyceny pozycjonowania i błyskawicznie odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje pozycjonowanie?„. Dlaczego?
Klienci wypełniający formularz wyceny pozycjonowania niestety muszą się liczyć z tym, że nie otrzymają gotowej wyceny od razu. Zazwyczaj jest ona przygotowywana w ciągu 24 godzin, jednak nie zawsze. Przygotowanie wyceny wymaga dokładnej analizy witryny, konkurencji oraz całej branży.
Co wpływa na cenę pozycjonowania?
Cennik usług SEO zależy od wielu czynników, które można podzielić na dwie główne grupy: on-site (czyli na stronie) oraz off-site (czyli poza stroną).
Czynniki on-site:
- Jakość wykonania strony internetowej
- Frazy kluczowe
- Historia strony www
Czynniki off-site:
- Branża
- Jakość stron internetowych konkurencji
- Jakość pozycjonowania stron konkurencji
- Popularność fraz kluczowych
- Sezonowość
Dlaczego to tyle kosztuje?
Pytanie „ile to kosztuje” oczywiście nie jest jedynym. Zaraz po nim często pojawia się „dlaczego tyle to kosztuje?”. To także jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej klienci nie są specjalistami w zakresie marketingu internetowego i po prostu nie wiedzą z jakimi kosztami po stronie agencji SEO wiąże się prowadzenie kampanii.
Analiza czynników on-site i off-site pozwala określić „trudność” pozycjonowania. Na podstawie tej analizy przygotowywana jest wstępna strategia kampanii oraz estymacja kosztów z nią związanych. Nakłady te będą oczywiście różne w zależności od zaplanowanej strategii SEO. W kosztach mogą się znaleźć na przykład:
- wykonanie audytu SEO witryny
- optymalizacja witryny
- przygotowanie/optymalizacja treści na stronie
- doradztwo
- pozyskiwanie linków
- przygotowanie i publikacja artykułów sponsorowanych
- domeny i serwery dla stron zaplecza
- przygotowanie stron zaplecza oraz treści na nie
To jak się rozliczamy?
Istnieją różne formy rozliczenia. Są to między innymi:
- opłata za osiągnięte pozycje
- stała opłata miesięczna
- stała opłata + premia za osiągnięte pozycje (system hybrydowy)
- opłata za ruch z wyszukiwarki Google
Obecnie odchodzi się od rozliczenia za osiągnięte pozycje. Przyczyną są przede wszystkim koszty stałe, ale nie tylko. W wyszukiwarce Google zachodzi coraz więcej zmian. Pozycje nie są już tak stabilne, przez co kampania SEO wymaga stałej, regularnej pracy – choć pozycje nie zawsze są tak stałe. Dodatkowo Google wprowadza coraz większą personalizację wyników. Zmiany te prowadzą do sytuacji, w której różni użytkownicy otrzymują różne wyniki wyszukiwania. Nie ma więc możliwości prawidłowego monitorowania wyników wyszukiwania oraz pozycji strony na poszczególne frazy kluczowe.
Najczęstszą obecnie formą rozliczenia jest stała opłata miesięczna. Jasno określony budżet miesięczny pozwala na obniżenie kosztów Klienta, ponieważ tak prowadzona kampania jest obarczona mniejszym ryzykiem, niż rozliczenie „za efekt”. Gwarantuje też bardziej stabilne wyniki, ponieważ zapewnia ciągłą pracę nad poprawianiem wyników (czego wcale nie gwarantuje system rozliczenia za osiągnięte pozycje). W rozliczeniu abonamentowym Klient otrzymuje szczegółowe, comiesięczne raporty z wszystkich prowadzonych działań oraz osiągniętych wyników, dzięki czemu może sam ocenić jakość prowadzonej kampanii SEO.
W przypadku kampanii prowadzonych przez firmę TopMaker.pl stały abonament zapewnia praktycznie kompletną obsługę kampanii. Koszty audytów SEO czy optymalizacji stron nie wiążą się z dodatkowymi opłatami (poza nielicznymi przypadkami, gdy optymalizacja wymaga dodatkowych prac programistyczny po stronie Klienta).